Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa w Zabawie

Małopolski finał cyklu szkoleń IPN „Polski wiek XX – losy państwa i narodu”. Certyfikaty dla naszych nauczycieli

Utworzono dnia 30.11.2017

20 września 2017 r. odbyło się małopolskie zakończenie finału ogólnopolskiego projektu szkoleń dla nauczycieli pt. „Polski wiek XX – losy państwa i narodu” organizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej i Ministerstwo Edukacji Narodowej. Podczas uroczystości Małopolska Kurator Oświaty Barbara Nowak i dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie dr hab. Filip Musiał wręczyli certyfikaty nauczycielom z Małopolski, którzy w roku szkolnym 2016/2017 uczestniczyli w pierwszym cyklu szkolenia, pt. „Między dwoma totalitaryzmami”. W seminarium udział brali nauczyciele naszej szkoły: p. Agnieszka Pabian, p. Maria Woźniak, p. Marek Czaja. Celem tego pierwszego cyklu seminariów było przedstawienie konsekwencji II wojny światowej i okupacji ziem Rzeczypospolitej Polskiej, która we wrześniu 1939 roku stała się obiektem agresji III Rzeszy Niemieckiej i Związku Sowieckiego. W przeddzień wybuchu wojny wielonarodowe państwo polskie mogło poszczycić się licznymi osiągnięciami politycznymi, kulturalnymi i gospodarczymi. Dwa totalitaryzmy doprowadziły do zniszczenia dorobku i okaleczenia społeczeństwa polskiego w sposób nieznany w jego dziejach, zadając nieodwracalne straty zwłaszcza jego elitom. Cykl ten obejmował sześć tematów dotyczących historii Polski w latach 1937–1948: „Fenomen Polskiego Państwa Podziemnego”, „Zbrodnie niemieckie i sowieckie na przedstawicielach polskich elit w pierwszym okresie okupacji (wrzesień 1939 – czerwiec 1941)”, „Polacy i Żydzi w czasie II wojny światowej”, „Okaleczony kraj. Polska po zakończeniu II wojny światowej”, „Polityka władz komunistycznych wobec społeczeństwa polskiego w latach 1944–1948”, „Operacja antypolska NKWD w Związku Sowieckim w 1937 r.”

Seminaria, prowadzone przez pracowników IPN obejmowały wykłady, warsztaty metodyczne oraz elementy multimedialne. Do wygłoszenia części wykładów zaproszeni zostali uznani specjaliści, znawcy najnowszej historii Polski. Każdy uczestnik szkolenia mógł bezpłatnie korzystać z bazy materiałów źródłowych i historycznych, opublikowanej na stronie Instytutu Pamięci Narodowej. W trakcie seminariów nauczyciele zapoznali się z licznymi wydawnictwami edukacyjnymi IPN (publikacje, scenariusze zajęć, gry edukacyjne). Po zakończeniu cyklu szkoleniowego nauczyciele, którzy wzięli udział w co najmniej pięciu z sześciu seminariów oraz przeprowadzili wymaganą liczbę zajęć monograficznych dla uczniów, otrzymali certyfikaty sygnowane przez MEN i IPN. Osoby, które nie spełniły tych wymagań, ale wzięły udział w co najmniej 3 seminariach, otrzymały zaświadczenie sygnowane przez dyrektora właściwego oddziału IPN i kuratora oświaty.

W roku szkolnym 2016/2017 udział w szkoleniu wzięło łącznie udział 848 nauczycieli, z których 480 otrzymało certyfikat MEN/IPN, a 132 osoby otrzymały zaświadczenia. W województwie małopolskim w szkoleniach wzięło udział łącznie ponad  80 osób, spośród których 55 osób otrzyma certyfikaty MEN/ IPN, a 16 osób – zaświadczenia z IPN i Małopolskiego Kuratorium Oświaty.

Źródło: IPN Kraków

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Listopad 2023 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 61

W poprzednim tygodniu: 217

W tym miesiącu: 813

W poprzednim miesiącu: 969

Wszystkich: 28246