Utworzono dnia 29.11.2017
11 września uczniowie szóstej i siódmej klasy oraz gimnazjum rozpoczęli dwudniową wycieczkę do Warszawy. Pierwszego dnia zwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego poświęcone tym, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę. Z zainteresowaniem wsłuchiwaliśmy się w historię powstania opowiadaną przez panią przewodnik. Potem udaliśmy się do Pałacu Kultury i Nauki, gdzie najszybszą windą w Polsce wjechaliśmy na 30. piętro, by stamtąd podziwiać stolicę. Następnie pojechaliśmy na Powązki - jeden z najstarszych i najbardziej znanych cmentarzy w Polsce, gdzie odwiedziliśmy przede wszystkim Aleję Zasłużonych. O historii Pawiaka - więzienia, przez które w latach II wojny światowej przeszło ok. 120 tys. Polaków, dowiedzieliśmy się przy drzewie - pomniku ustawionym na miejscu wiązu, który kiedyś tam rósł i do którego rodziny pomordowanych więźniów mocowały tabliczki z ich nazwiskami. Ostatnim tego dnia miejscem, które zwiedziliśmy była Starówka z najważniejszymi zabytkami: Zamkiem Królewskim, kolumną Zygmunta III Wazy. Widzieliśmy mury obronne z Barbakanem, pomniki Małego Powstańca i Syrenki oraz bazylikę archikatedralną św. Jana Chrzciciela. Drugi dzień rozpoczęliśmy od zwiedzenia Cytadeli, która pełniła m. in. rolę więzienia śledczego oraz była miejscem straceń polskich działaczy narodowych, gdzie w skupieniu słuchaliśmy pana przewodnika. Potem przyjechaliśmy przez Wisłę i wkrótce dotarliśmy na Stadion Narodowy - miejsce, które wielu z nas chciało szczególnie odwiedzić. Pojawiliśmy się na trybunach, w ekskluzywnych lożach: platynowej i kryształowej, kaplicy wielowyznaniowej, szatniach , a nawet łazienkach piłkarzy. W gmachu sejmu, do którego udaliśmy się po zwiedzaniu stadionu, mieliśmy okazję zapoznać się z historią polskiego parlamentaryzmu oraz zobaczyć, jak wyglądają obrady. Mimo że pogoda się nieco popsuła, nie zrezygnowaliśmy z pobytu w Łazienkach Królewskich, gdzie podziwialiśmy pomniki, np. Fryderyka Chopina, zabytkowe budowle oraz ogrody. Miejscem, które wszystkim na długo pozostanie w pamięci było Centrum Nauki Kopernik, gdzie każdy mógł skorzystać z obiektów , które go interesowały. Młodzież, używając wyobraźni i swojej wiedzy rozwiązywała zagadki, przeprowadzała doświadczenia i konfrontacje. Z tak miło i aktywnie spędzonego czasu wszyscy byli zadowoleni. Jeżdżąc ulicami Warszawy widzieliśmy miejsca zamieszkania sławnych ludzi teatru, polityki, sportu. Usłyszeliśmy wiele ciekawostek, anegdot, które urozmaicały zdobyte wiadomości. Uważamy tę wycieczkę za udaną i szczególnie ważną. Dziękujemy za jej zorganizowanie i opiekę nad grupą p. M. Woźniak, p. A. Kucmierz, p. A. Pabian i p. T. Wróblowi. (Red. Małgorzata Czarnik)