Logopeda

"Słowa są podobne do promieni. Jeżeli się nimi umiejętnie posługiwać - przenikają wszystko".  Aldous Huxley

Zajęcia logopedyczne mają charakter zajęć specjalistycznych. Są nimi objęci uczniowie przedszkola oraz młodszych klas, u których stwierdzono zaburzenia mowy lub wady wymowy. Zostali oni wytypowani po wstępnym badaniu przesiewowym przeprowadzonym na początku roku szkolnego przez specjalistów z Powiatowej Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Tarnowie. Odbywają się raz w tygodniu.

Zajęcia prowadzą: Agnieszka Pabian, Edyta Dobosz.

Cele terapii logopedycznej są następujące:

• Kształtowanie prawidłowej mowy poprzez korygowanie zaburzeń w zakresie strony fonetycznej, leksykalnej, gramatycznej.

• Usprawnianie podstawowych funkcji aparatu mowy.

• Nauka prawidłowej artykulacji zaburzonych głosek.

• Różnicowanie głosek.

• Doskonalenie mowy już ukształtowanej.

• Wdrażanie do praktycznego wykorzystywania poprawnej wymowy przyswojonej w toku ćwiczeń.

• Usprawnianie funkcji analizatorów słuchowego i wzrokowego.

• Podnoszenie sprawności grafomotorycznej i manualnej.

• Wzbogacanie zasobu słownictwa dzieci.

• Usprawnianie zdolności koncentracji uwagi.

• Rozwijanie pamięci, wyobraźni, twórczego myślenia.

Poniżej zamieszczam małe ćwiczenie dla rodziców. Powodzenia!

Bąk
Spadł bąk na strąk, a strąk na pąk. Pękł pąk, pękł strąk, a bąk się zląkł.

Byczki
W trzęsawisku trzeszczą trzciny, trzmiel trze w Trzciance trzy trzmieliny, a trzy byczki znad Trzebyczki z trzaskiem trzepią trzy trzewiczki.

Bzyk
Bzyczy bzyk znad Bzury zbzikowane bzdury, bzyczy bzdury, bzdurstwa bzdurzy i nad Bzurą w bzach bajdurzy, bzyczy bzdury, bzdurnie bzyka, bo zbzikował i ma bzika!

Chrząszcz
Trzynastego w Szczebrzeszynie chrząszcz się zaczął tarzać w trzcinie. Wszczęli wrzask szczebrzeszynianie: - Cóż ma znaczyć to tarzanie?! Wezwać trzeba by lekarza, zamiast brzmieć, ten chrząszcz się tarza! Wszak Szczebrzeszyn z tego słynie, że w nim zawsze chrząszcz brzmi w trzcinie! A chrząszcz odrzekł niezmieszany: - Przyszedł wreszcie czas na zmiany! Drzewiej chrząszcze w trzcinie brzmiały, teraz będą się tarzały.

Cietrzew
Trzódka piegży drży na wietrze, chrzęszczą w zbożu skrzydła chrząszczy, wrzeszczy w deszczu cietrzew w swetrze drepcząc w kółko pośród gąszczy.

Czyżyk
Czesał czyżyk czarny koczek czyszcząc w koczku każdy loczek, po czym przykrył koczek toczkiem, lecz część loczków wyszła boczkiem.

Dzięcioł
Czarny dzięcioł z chęcią pień ciął.

Luty 2020