Zalajkuj ten projekt, to jest majstersztyk!

Znajomość języków obcych jest w dzisiejszych czasach bardzo potrzebna i niesie ze sobą same korzyści. Nie wszyscy jesteśmy tego świadomi, zwłaszcza uczniowie, którzy uczą się języków obcych obowiązkowo i nie zawsze doceniają zalety tej nauki. Czas na refleksje przychodzi dopiero wtedy,  kiedy język obcy przydaje się im w życiu.

Mając na uwadze, iż nauka języków obcych wcale nie musi być nudna i trudna, zostanie realizowany projekt międzyprzedmiotowy z języka angielskiego i niemieckiego pt. „Zalajkuj ten projekt, to jest majstersztyk! – Ile języka angielskiego i niemieckiego jest w języku polskim?” Przez ten projekt chcemy przybliżyć uczniom zjawisko wzajemnego przenikania się języków, uświadomić im wpływ języków obcych na nasz zasób słownictwa i udowodnić, iż każdy z nas powszechnie stosuje wiele słów pochodzenia angielskiego czy  niemieckiego.

Główne cele projektu:

• zainteresowanie uczniów nowymi trendami językowymi,
  •  poszerzenie wiedzy na temat języka angielskiego, niemieckiego i polskiego,
  • poznanie przyczyn napływu wyrazów angielskich i niemieckich w języku polskim,
  • doskonalenie umiejętności planowania własnej pracy i samodzielnego poszukiwania informacji,
  • doskonalenie sprawności krytycznej selekcji zgromadzonych materiałów, jak również kształcenie umiejętności publicznego prezentowania efektów działań zespołowych.

Planowane działania:

• wykonanie plakatów przedstawiających produkty niemieckie na rynku polskim,
  • wykonanie ilustrowanych słowników zapożyczeń z języka angielskiego i niemieckiego,
  • wykonanie prezentacji multimedialnych nt zapożyczeń z języka angielskiego i niemieckiego,
  • nagranie filmików.

Powyższe działania zostaną zaprezentowane na forum szkoły

M. Pławecka, E Dobosz

Luty 2020