W ramach swych obowiązków Pedagog szkolny:

1. Udziela porad uczniom, rodzicom oraz nauczycielom ułatwiających rozwiązywanie problemów wychowawczych.
  2. Troszczy się o realizację obowiązku szkolnego uczniów.
  3. Współpracuje  z Poradnią Psychologiczno- Pedagogiczną, MGOPS w Radłowie, Policją, Sądem Rodzinnym, Zespołem Kuratorskim, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie i innymi instytucjami w środowisku zainteresowanymi problemami opieki i wychowania.
  4. Udziela pomocy wychowawcom klas i nauczycielom w pracy z uczniami sprawiającymi trudności wychowawcze.
  5. Podejmuje działania mediacyjne i interwencyjne w sytuacjach kryzysowych.
  6. Udziela na wniosek nauczycieli, rodziców czy samego ucznia – indywidualnej pomocy uczniom.
  7. Przygotowuje wnioski do sądu w sprawach uczniów z rodzin zaniedbanych środowiskowo i zagrożonych patologią.
  8. Dokonuje okresowej oceny sytuacji wychowawczej w szkole.
  9. Uczestniczy w opracowywaniu Szkolnego Planu Profilaktyki i Planu Wychowawczego Szkoły.
  10. Dokonuje rozpoznania  indywidualnych potrzeb uczniów, przyczyn trudności w nauce i niepowodzeń szkolnych oraz trudności wychowawczych poprzez:
    1. obserwację,
    2. rozmowy indywidualne,
    3. uczestnictwo w naradach,
    4. analizę wyników nauczania i ocen z zachowania,
    5. diagnozę środowiskowa ucznia.
  11. Prowadzi zajęcia rozwijające umiejętności społeczne.
  12. Prowadzi edukację prozdrowotną, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień zapobiegania uzależnieniom.
  13. Organizuje pomoc w zakresie wyrównywania braków w wiadomościach szkolnych, uczniom mającym szczególne trudności w nauce.
  14. Udziela uczniom pomocy w eliminowaniu napięć psychicznych nawarstwiających się na tle niepowodzeń szkolnych.
  15. Udziela porad i pomocy uczniom posiadającym trudności w kontaktach rówieśniczych i środowiskowych.
  16. Przeciwdziała skrajnym formom niedostosowania społecznego.

Pedagog szkolny: Tadeusz Wróbel