Klub szachowy "Szach i Mat!"

Istota szachów sprowadza się do tego,

by zgodnie ze wskazówkami mędrców

o zwycięstwie decydowała siła umysłu”

SZACHY  – GIMNASTYKA MÓZGU

Celem wprowadzenia lekcji szachów w naszej szkole jest zwiększenie umiejętności matematycznych uczniów. Szczególnie w zakresie logiki, orientacji przestrzennej, myślenia analitycznego, rozwiązywania problemów oraz kształtowania ważnych cech osobowości; jak odpowiedzialność, koncentracja, intuicja.

Nauka gry w szachy dostarcza dzieciom rozrywki i zabawy. Jest doskonałą formą stymulowania ich rozwoju na wielu płaszczyznach. Najważniejsze z nich to:

1. Doskonalenie logicznego myślenia: każdy ruch powoduje określone konsekwencje na szachownicy dla grającego.
  2. Wyrabianie umiejętności spójnego działania: ruchy grającego obejmują całą szachownicę, a między figurami zachodzą określone relacje – pojawiają się szanse, które można wykorzystać dzięki silnym stronom ustawienia własnych bierek oraz zagrożenia, wynikające ze słabości tego ustawienia.
  3. Nauka racjonalnego planowania i kreatywnego rozwiązywania problemów: każdy zamiar musi być poparty chłodną kalkulacją, ale niekiedy to właśnie nieszablonowe zagrania prowadzą do końcowego sukcesu.

Ponadto nauka gry w szachy stwarza uczniom nieograniczone możliwości wykazania inicjatyw, ćwiczy pamięć, koncentruje uwagę oraz inicjuje sytuacje wymagające abstrakcyjnego myślenia. Szachy wyrabiają umiejętność panowania nad sobą, uczą wytrwałości, poczucie odpowiedzialności za własne decyzje, odwagę. Uczą myśleć obiektywnie i nie lekceważyć żadnego przeciwnika. Nauka gry w szachy wpłynie na lepszy rozwój logicznego myślenia uczniów, a przez to ułatwi rozumienie treści matematycznych.

Agnieszka Kucmierz