#BożyAtleta1

Na początek, ze względu na rozpoczynający się rok szkolny, apel do uczniów:

Bierzcie przykład z naszego Patrona!

Wiemy, że młody Karol imał się wielu zajęć. Studiował, pracował jako pracownik fizyczny w zakładach chemicznych Solvay, był aktorem w konspiracyjnym Teatrze Rapsodycznym,.W tym czasie powstało również wiele utworów poetyckich Wojtyły, publikowanych później (!) pod pseudonimami Andrzej Jawień, AJ, Piotr Jasień, a od 1961 r. – Stanisław Andrzej Gruda. Każdą wolną chwilę spędzał na czytaniu.

Jego przyjaciel, Tadeusz Kwiatkowski, tak wspomina tamte czasy:

Gdy spojrzałem na książki w mieszkaniu Karola o wielu z nich nie miałem zielonego pojęcia. Same dzieła filozofów, jakieś tomy rozpraw religijnych. Nie interesowało mnie to.

– Czy ty to wszystko przeczytałeś ? – spytałem go, wskazując na półkę z książkami.

– Jeszcze nie wszystkie – odpowiedział – ale przeczytam.

Kiedyś zapytałem Karola, czy zna Trzy zimy Miłosza.

– Czytałem – skinął głową. – Piękne wiersze.

– Człowieku – zawołałem – kiedy ty masz czas na to wszystko? Harujesz w Solvayu, chodzisz na próby teatralne rapsodyków, zajmujesz się filozofią.

– Dla chcącego nic trudnego – uśmiechnął się i poklepał mnie po ramieniu.

(Źródło:T. Kwiatkowski Młodzieńcze lata Karola Wojtyły. Wspomnienia. Zdjęcie ze strony: https://wadowiceonline.pl/component/content/article?id=405...)