#BożyAtleta2

Utworzono dnia 15.09.2019

Czy wiecie, że kardynał Wojtyła nigdy nie miał prywatnego samochodu? Poza tym nie miał prawa jazdy. Jego osobistym kierowcą był pan Józef Mucha,  pochodzący z Wierzchosławic, który wcześniej woził kardynała Sapiehę. Pan Józef tak wspomina pierwsze dni z Karolem Wojtyłą:  „Po kardynale Sapiesze został wytworny chevrolet. Miał w środku ładną tapicerkę i czerwone sukno. I właśnie takim samochodem przyjechałem po biskupa Wojtyłę. Ale duża limuzyna nie przypadła do gustu mojemu nowemu pasażerowi. Bez kokieterii powiedział, że nie potrzebuje tak eleganckiego i dużego samochodu. Poprosił, żebym przesiadł się do warszawy, z której korzystał wcześniej. Kiedy usiadłem za kierownicą tego wysłużonego samochodu z przerażenia omal nie osiwiałem. Warszawa była kompletnie zdezelowana. Nie miała sprawnych hamulców, układ kierowniczy nadawał się do remontu, a silnik ryczał jak traktor. Po paru kursach odważyłem się na otwarty protest. Powiedziałem biskupowi, że nie będę jeździł takim gratem, bo się boje o życie ekscelencji. Ani przez chwilę nie przesadzałem i widać moja argumentacja odniosła skutek, bo niebawem przesiedliśmy się do opla admirała. To był dobry samochód.”

Przywołujemy te wspomnienia, bo chcemy Wam przypomnieć, że mieliśmy zaszczyt gościć pana Józefa  Muchę w naszej szkole. W bibliotece można znaleźć książkę „Pół miliona kilometrów z kardynałem Wojtyłą”, w której odpowiada on na pytania dotyczące czasów, kiedy był kierowcą przyszłego papieża Jana Pawła II.

#BożyAtleta

Utworzono dnia 15.09.2019, 20:52